Lövbiffsrullader i kantarellsås

Lövbiffsrullader i en härlig sås är bara för gott. Det bästa med just den här rätten är att den kan varieras på så många olika sätt. Idag lät jag dom puttra i en härlig kantarellsås. Servera gärna med potatis av valfri sort (jag gjorde klyftpotatis till) och såklart en härlig sallad. Receptet räcker till 4 portioner.
Ingredienser:
1 gul lök
2 nävar kantareller
smör till stekning
Gör såhär:
1. Hacka lök och kantareller. Stek i en stor klick smör tills löken mjuknat och kantarellerna börjat få lite färg.
Fyllning:
2 msk creme fraiche
2 tsk grön pesto
1 msk fetaost
2 krm chilikrydda
3 skivor soltorkad tomat (hackad)
lite salt och peppar
+ 500 g lövbiff och tandpetare
Gör såhär:
1. Blanda alla ingredienser förutom lövbiffen och tandpetarna 😛 i en skål. Smaka av med salt och peppar men ha inte i för mycket då såsen kommer innehålla buljongtärning.
2. Skär lövbiffen så du får två delar av en skiva. Häll på lite fyllning och rulla ihop, fäst med en tandpetare.
3. Stek tillsammans med kantarellerna på medelhög värme. När rulladerna börjat få lite färg gör du såsen.
Sås:
2 dl vispgrädde
1/2 dl vatten
(ev 1 tsk maizena utspätt i 2 msk vatten om det blir för rinnigt)
1/2 oxbuljongstärning
ev. salt och peppar om det behövs
Tillsätt ingredienserna till såsen med rulladerna och låt puttra (gärna under lock) i ca 15-20 minuter. Servera med klyftpotatis (eller potatismos) och en god sallad.
Hoppas det smakar 🍴